opalaniesolariumo nasksięga gościwspółpracanapisz do naskontakt

Odlot ze słoneczną witaminą D!

99 dziewcząt w wieku szkolnym (12 do 15 lat) skakało wzwyż. Zwyciężyły dziewczyny, w których krwi znajdowało się najwięcej witaminy D! – tak w filmowym skrócie mógłby brzmieć rezultat badania przeprowadzonego przez University of Manchester. Angielscy naukowcy wykazali, że istnieje związek między obecnością witaminy D w postaci serum 25(OH) D we krwi a siłą i efektywnością mięśni u dzieci i młodzieży.


Dzieciaki zmierzono, zwarzono i zbadano od stóp do głów. W grę wchodziła ich siła mięśni, szybkość, skoczność i wiele innych czynników, takich jak: stosunek wagi ciała w kilogramach do płci i wieku, koncentracja witaminy D, wapnia i PTH.


Rezultat badania był dobitny. Wszystkie wskaźniki: skoczność, siła mięśni oraz szybkość wykazywały pozytywny związek ze stężeniem serum witaminy D w organizmie badanego.


Witamina D3 to jedyna witamina, którą organizm jest w stanie produkować samodzielnie. Dzieje się to za sprawą promieni ultrafioletowych. Aż w 90% powstaje ona w naszej skórze pod wpływem jej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, czyli czynności zwanej opalaniem się. W okresie zimowym do jej produkcji można wykorzystać również profesjonalne solarium wyposażone w odpowiednie lampy ultrafioletowe. W krajach Europy Północnej, a szczególnie w skandynawskich, urządzenia takie coraz częściej oznacza się naklejką „Vitamin D”. Opalanie się to – jak widać – nie tylko brąz! Zdrowie, siła, dobre samopoczucie i odporność na choroby to kilka z darów, jakim obdarza nas słońce –  odwieczny przyjaciel człowieka.

 

Red. zdrowe-opalanie.pl

 

Źródło: HighWire

 

Opracowanie naukowe: Kate A Ward et al., Vitamin D status and muscle function in post-menarchal adolescent girls, Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, online November 25, 2008 (PDF bezpłatny)


Tematy: