
Dzieci cierpiące na astmę i mające niski poziom witaminy D we krwi są częściej narażone na gwałtowne ataki tej choroby niż ich rówieśnicy, u których poziom ten jest prawidłowy.
W wyniku czteroletnich badań, którymi objęto ponad 1000 dzieci stwierdzono, że te które miały niewystarczający poziom witaminy D we krwi znacznie częściej cierpiały z powodu gwałtownych ataków wymagających hospitalizacji. Ok. 38% chorych dzieci u których stwierdzono niedobory trafiało do szpitala z powodu zaostrzenia objawów. W przypadku dzieci które miały prawidłowy poziom witaminy odsetek ten wyniósł 32%. Dokładniejsze badania wykazały również że niedobór powodował ok. pięćdziesięcioprocentowy wzrost częstotliwości ataków.
Zespół badawczy kierowany przez doktora Augusto A. Litongua z Harvardzkiej Szkoły Medycznej w Bostonie opublikował wyniki swoich badań w specjalistycznym czasopiśmie Journal of Allergy & Clinical Immunology.
W tym samym czasopiśmie znaleźć można wyniki badań innego zespołu, który zajmował się dokładnie tym samym problemem. Naukowcy pracujący pod kierunkiem dr. Juana C. Celedona z bostońskiego Brigham and Women`s Hospital badali związek pomiędzy poziomem witaminy D a częstotliwością ataków astmy i alergii u 616 dzieci z Kostaryki w wieku 6 – 14 lat. U 175 z nich stwierdzono niewystarczający poziom witaminy D. Naukowcy zauważyli że niedobory łączyły się z częstszymi przypadkami hospitalizacji, gorszymi wynikami wydolności płuc i większą częstotliwością zażywania leków sterydowych.
Związek pomiędzy witaminą a potrzebą zażywania leków potwierdził również zespół badaczy z National Jewish Health Research Institute, U. S., kierowany przez doktora Donalda Leunga. Leung i jego koledzy w wyniku badań wykazali, że odpowiedni poziom witaminy D łączy się z większą wydajnością płuc a tym samym rzadszą potrzebą stosowania specjalistycznych medykamentów. Jednocześnie odkryli, że witamina D wzmacnia działanie kortykosterydów, będących jednym z najważniejszych czynników regulujących przebieg astmy.
Naukowcy są zgodni, co do tego, że związek pomiędzy poziomem witaminy D a dolegliwościami związanymi z astmą wymaga jeszcze bliższego zbadania, podobnie jak określenie ewentualnych dawek terapeutycznych, które mogłyby pomóc chorym – zarówno dzieciom jak i dorosłym
Źródło:
Journal of Allergy and Clinical Immunology
Wiedząc o tym, że 90 % witaminy D3 wytwarzane jest w naszym organizmie w sposób naturalny za pośrednictwem słońca pozostaje do rozważenia to, czy chronić dzieci przed słońcem, czy może zadbać o to, by miały one regularny i zarazem wystarczający kontakt z tym naturalnym lekarzem.
Red.