opalaniesolariumo naskontakt

Co wiemy o łuszczycy i dlaczego nie potrafimy jej wyleczyć?

Łuszczyca jest przewlekłym genetycznym schorzeniem, które dotyka ludzi niezależnie od wieku. Większość znanych przypadków łuszczycy spowodowana jest predyspozycjami genetycznymi i dotyczy skóry. Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia zwiększane jest przez silny stres lub nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Łuszczyca ujawnia się najczęściej w momencie kiedy organizm jest osłabiony, np. gdy walczy z pospolitą chorobą typu angina czy grypa.

 

Omawiany defekt skóry powoduje, że komórki odnawiają się w ciągu zaledwie 3 dni. W normalnych przypadkach jest to okres oscylujący w granicach 30 dni. Jest to czas, w którym komórki w naturalnym tempie przedostają się z głębszych warstw skóry na jej powierzchnię. W innym przypadku organizm nie jest w stanie sobie poradzić, przez co na skórze  tworzą się wybrzuszenia w kolorze ceglastoczerwonym, które pokryte są złuszczającym się naskórkiem. Pokryte srebrzystobiałą łuską wybrzuszenia mogą być pojedyncze lub mogą łączyć się w duże skupiska

 

Na szczęście łuszczyca nie jest schorzeniem zakaźnym aczkolwiek bardzo uciążliwym. Jej przebieg może być ostry lub przewlekły, przy czym nigdy nie wiadomo kiedy wystąpi jego zaostrzenie.


Łuszczyca a opalanie

 

Niestety nie ma jednoznacznej opinii na temat leczniczego działania promieni słonecznych i solaryjnych. Wiele osób podejmowało walkę z tym uporczywym schorzeniem stosując tę metodę, wielu było zadowolonych z efektu, były również osoby, które nie zauważyły żadnych pozytywnych zmian. Skuteczność jest bowiem uzależniona od postaci schorzenia oraz indywidualnej predyspozycji organizmu.

 

Pewną rzeczą jest natomiast to, że jedynie nieracjonalne i zbyt długie eksponowanie ciała na promienie słoneczne lub solaryjne jest szkodliwe. Zbyt długa ekspozycja skory na promienie może spowodować jej wysuszenie i pogorszenie jej stanu. Wiadomo również, że efekt takiej terapii utrzymuje się przez dość krótki okres, dlatego należy ją stosować trwale aby objawy łuszczycy nie powróciły.

 

Niekwestionowanym faktem jest również konieczność stosowania kremów i olejków z odpowiednimi filtrami, należy również unikać opalania w godzinach największego promieniowania słońca.

 

Warto pamiętać aby ostrożnie podchodzić do porównywania zwykłego opalania do fototerapii promieniami UVA oraz UVB stosowanej w gabinetach dermatologicznych. Taki specjalistyczny zabieg jest indywidualnie dostosowywany do każdego pacjenta – odpowiednio dobierane są długości fal i stopień ich natężenia.

 

Opinia dermatologów

 

Łuszczyca jest wyjątkowo kłopotliwym schorzeniem, któremu nie da się zapobiec i którego nie można całkowicie wyleczyć. Dlatego trzeba nauczyć się z nią żyć i znaleźć sposoby na minimalizowanie jej skutków. Dermatolodzy zachęcają do opalania się, twierdząc, że u większości pacjentów stan skóry znacznie poprawia się pod wpływem promieni UVB. U wielu chorych osób stwierdzono złagodzenie stanu zapalnego oraz uczucia swędzenia. Należy pamiętać aby części ciała, które nie są objęte zmianami łuszczycowymi smarować odpowiednimi kremami do opalania.

 

Bardzo ważne jest również zasięgnięcie indywidualnej opinii lekarza przed przystąpieniem do opalania gdyż każdy organizm może zareagować na tego typu terapię inaczej. Ponadto jest wiele czynników (np. forma łuszczycy, współczynnik wysuszenia skóry, karnacja, ilość pieprzyków i znamion), które należy wziąć pod uwagę, a o których sami możemy nie wiedzieć. Profesjonalna diagnoza i porada z pewnością pozwoli uniknąć niebezpiecznych konsekwencji.

 


Tematy: