Wielki dzień ślubu, czas spełnienia marzeń, manifestacji uczuć i niezapomnianych wspomnień. Mówi się, że dla kobiety to najważniejszy dzień w jej życiu. To wyjaśniałoby, dlaczego płeć żeńska z tak nadzwyczajną zawziętością i determinacją dąży do perfekcji w tym dniu.
W większości przypadków obsesja idealności i perfekcjonizmu to nieodłączny element egzystencji kobiet, niemniej jednak, w dniu ślubu sięga ona zenitu. Przede wszystkim – nieskazitelny wygląd. A co w momencie, gdy nagle życie płata figla w najmniej odpowiednim momencie i tuż przed ślubem jesteśmy zmuszone doświadczyć katastrofy? Tak, dla wielu kobiet to prawdziwa katastrofa porównywalna z wszechogarniającym pożarem lasów tropikalnych, kolokwialnie oznacza to mentalną śmierć i już można dzwonić po zakłady pogrzebowe. Dobrze nie żartujmy już w ten sposó, lepiej skupmy się co można zrobić - ale bez paniki, oto kilka rad, które z pewnością pomogą wyjść cało z opresji, a przynajmniej zniwelować straty. Pomijając to, że w wielu sytuacjach pomogłoby słońce naturalne lub te solaryjne można również:
Źródło katastrofy – PRYSZCZ
Najskuteczniejsza w tej sytuacji okazałaby się wizyta u kosmetyczki, która w profesjonalny sposób zniwelowałaby wyprysk na twarzy. Jednak na to nie zawsze jest czas. Trzeba więc działać doraźnie i samodzielnie. Przede wszystkim nie staraj się na siłę wycisnąć krostki, to tylko pogorszy sytuację, skóra się zaczerwieni, będzie podrażniona, a tym samym trudniej będzie ukryć to, co niepożądane. Na wyprysk możesz położyć rozpuszczona tabletkę aspiryny, która zapobiega tworzeniu się stanów zapalnych. Na noc można zrobić opatrunek z maści Tribiotic (do zakupu w saszetkach w cenie około 1,50 zł) lub ugotowanego kawałka cebuli i zakleić plasterkiem. Rano jeśli wyprysk nie zniknie zupełnie, to z pewnością będzie dużo mniej widoczny. Pomocne mogą okazać się także maść cynkowa (około 2 zł) o działaniu wysuszającym oraz maść Benzacne (30 gram za około 10 zł) zawierająca antybiotyk. Tuż przed uroczystością zamaskuj wyprysk za pomocą korektora. Najskuteczniejszy będzie gęsty korektor w sztyfcie o kolorze zielonym, gdyż ma on również właściwości antyseptyczne i jest przeznaczony do cery trądzikowej. Jeśli makijaż na ślub wykonywany jest przez profesjonalną kosmetyczkę, ona na pewno skutecznie zakryje wszelkie mankamenty skóry. Pamiętaj jednak, że najlepszych środkiem na nieskazitelną skórę jest regularna jej pielęgnacja. Lepiej bowiem zapobiegać niż leczyć. Jeśli masz nawracające problemy skórne, stosuj antybakteryjne preparaty przeznaczone do tego typu cery. Jeśli problemy się nasilają, udaj się po poradę do specjalisty, dermatologa lub kosmetyczki. Warto także stosować wszelkiego rodzaju maseczki oczyszczające i peelingi, można je bez problemu kupić w każdej drogerii czy aptece, dostępne są w tubkach, pudełkach i jednorazowych opakowaniach. Pomogą regularnie oczyszczać skórę i wygładzić nierówności. Pomocny będzie także antybakteryjny żel punktowy wysuszający wypryski. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z ilością stosowanych preparatów, bo w ten sposób możesz znacznie pogorszyć stan swojej skóry. Maseczki stosuj raz lub dwa razy w tygodniu, a peelingi najbezpieczniej raz w tygodniu. Obserwuj skórę i daj jej czas na odpoczynek i regenerację. Możesz również stosować preparaty doustne wspomagające walkę o piękną cerę, takie jak napar z fiołka trójbarwnego czy tabletki z drożdży.
Źródło katastrofy – ZŁAMANY PAZNOKIEĆ
Tutaj działanie uzależnione jest od tego, jak poważne jest złamanie. Jeśli spod paznokcia wydostaje się krew, oznacza to, że został uszkodzony nie tylko paznokieć, ale i naskórek. W tej sytuacji należy zrobić opatrunek i niestety nic więcej. Jeśli pojawi się obrzęk bądź rana nie będzie się goić, trzeba udać się do lekarza. Jeśli skóra nie została uszkodzona, wyjść ratunkowych jest kilka. Można zakupić tak zwany zestaw naprawczy (np. Peggy Sagge), aby skleić złamany paznokieć, w którego skład wchodzą: polerka, jedwab oraz klej. Użycie jest proste, a efekt skuteczny. Najpierw należy wygładzić powierzchnię paznokcia za pomocą polerki, następnie posmarować paznokieć jedwabiem i nałożyć klej. Po wyschnięciu ponownie wypolerować. Inną opcją są plasterki na pęknięte paznokcie (np. Deborah, Alessandro, Essence, w cenie około 15 zł), które tworzą ochronno scalającą powłokę. Należy jedynie dobrać odpowiedni kształt i rozmiar, nakleić plasterek, a na koniec wygładzić powierzchnię przy pomocy polerki. Na rynku dostępne są również sztuczne paznokcie sprzedawane wraz z klejem, którymi można tymczasowo zastąpić naturalne paznokcie. Ostatnią możliwością jest wizyta u kosmetyczki - manikiurzystki, która przy pomocy profesjonalnej techniki skutecznie pomoże w kłopocie. Technika Fiberglass polega na kolejnym nakładaniu na płytkę paznokcia włókna jedwabnego z klejem, płynnego szkła (resiny) i aktywatora. Rezultatem zabiegu są utwardzone paznokcie z niewidocznymi złamaniami.
Źródło katastrofy – ZACZERWIENIONA SKÓRA
Jeśli zaczerwienie pojawiło się nagle, może być ono wynikiem stosowania nieodpowiednich kosmetyków, które wywołały podrażnienie bądź niesprzyjających warunków takich jak bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura czy suchość powietrza. Zaczerwieniona skóra to reakcja na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Unikaj skrajnych temperatur, wiatru czy nadmiernego słońca (stosuj kremy z filtrami!). Jeśli zaczerwienie ponawia się, może to być reakcja na używane kosmetyki – najlepiej je odstawić i obserwować reakcję skóry. Jeśli chodzi o działanie doraźne, należy schłodzić twarz wodą termalną i nałożyć krem łagodzący przeznaczony do skóry wrażliwej bądź naczyniówkowej. Aby zamaskować mankamenty, pokryj twarz bazą lub korektorem w kolorze zielonym.
Źródło katastrofy – OPRYSZCZKA
Walka z opryszczką najskuteczniejsza jest w jej początkowym stadium, kiedy zaczynamy odczuwać nieprzyjemne swędzenie. Zaatakowane miejsca należy posmarować preparatami zawierającymi przede wszystkim acyklowir lub pencyklowir lub maścią cynkową (cena około 2 zł). Kolejnym stadium jest pojawienie się pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym, następnie ropą, po czym pęcherzyki zamieniają się w strupy. Najważniejsze to nie zakrywać zainfekowanych miejsc fluidami i pudrami. Przed zrobieniem makijażu nałóż na miejsca, gdzie wystąpiła opryszczka, przeźroczyste plasterki, które kupisz w każdej aptece. Dzięki zawartym w nich substancjom leczniczym, działają łagodząco, a ponadto niwelują objawy opryszczki i chronią tworząc bezpieczną bazę pod makijaż. Podczas stosowania plasterków, należy uważać aby ich nie zamoczyć, gdyż spowoduje to wcześniejsze ich odklejenie. Suche plasterki utrzymają się nawet do ośmiu godzin zapewniając estetyczny wygląd i leczniczy wpływ. Do domowych sposobów walki z opryszczką zalicza się okład z aspiryny, przemycie miejsca spirytusem lub całonocną maseczkę z pasty do zębów. Wszystkie te sposoby mają działanie wysuszająco dezynfekujące i wskazane są do stosowania jedynie w fazie swędzenia, po wystąpieniu pęcherzyków czy strupów mogą spowodować podrażnienia i rany. Pamiętajmy, że przyczyną opryszczki jest wirus, który obecny jest w organizmie nawet po wyleczeniu objawów. Może on ponownie ujawnić się w stanach obniżonej odporności organizmu i jego osłabienia, jak na przykład przeziębienie, silny i długotrwały stres czy czas miesiączki. Warto zatem postawić na profilaktykę, dbać o zdrowy tryb życia i hartować organizm. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia unikajmy używania wspólnych sztućców, pomadek, szklanek czy niewinnych buziaków z osobą zarażoną wirusem.
Wymienione wyżej wpadki należą do najczęstszych niemiłych niespodzianek. Najważniejsze to nie wpadać w panikę, stosować się do porad, a w razie dłuższego trwania problemów – udać się do specjalisty, najlepiej lekarza dermatologa. Pamiętajmy także, że wygląd to nie wszystko i że ani paskudna krostka, ani opryszczka, ani złamany paznokieć, ani zaczerwieniona buzia nie mają prawa zepsuć nam tego wielkiego dnia, jakim jest dzień ślubu.