opalaniesolariumo naskontakt

Beta-karoten, słońce, opalanie!

Opalenizna nie jest jedyną naturalną ochroną skóry przed słońcem. Pomimo, że jest ona zdecydowanie najbardziej efektywnym, powstałym na drodze ewolucji, mechanizmem chroniącym naszą skórę przed nadmiarem słońca istnieje jednak jeszcze inna metoda, w której kluczową rolę pełni prekursor witaminy A, pomarańczowo żółty organiczny barwik pochodzenia roślinnego β-karoten. Pomimo, że nie jest ona tak skuteczna warto wiedzieć o niej więcej.

 

Wielu naukowców, dietetyków i lekarzy zastanawia się od lat czy układ pokarmowy człowieka jest w stanie wytworzyć coś w rodzaju biologicznego własnego filtra, chroniącego nasz ograniczam przed wpływem nadmiaru słońca, czyli innymi słowami uchronić nas przed poparzeniem.

 

Początki

 

Wszystko zaczęło się w roku, 1928 kiedy to szwajcarski naukowiec Paul Karrer dowiódł, że β-karoten jest głównym prekursorem witaminy A i ustalił jego struktury różniącą się zarówno od karotenu, jak i α-karotenu. β-karoten jako jedyny należy do bezpiecznych odmian karotenu, ponieważ organizm przetwarza tylko potrzebną dla niego ilość tej substancji. Przyczynia się on między innymi do ochrony naszego organizmu przed drobnoustrojami. Pozytywny wpływ na organy wzroku, układ immunologiczny, jak i silne działanie anty oksydacyjne uczyniło beta-karoten uniwersalnym składnikiem wielu lekarstw jak i suplementów. Warto dodać, że sama witamina A, znana również pod nazwą retinol jest między innymi odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej kondycji naszej skóry, włosów i paznokci.

 

Metaanaliza

 

Badaniem właściwości, b-karotenu, i ego wpływie na organizm człowieka zajmuje dwóch niemieckich naukowców Wolfgang Koepcke oraz Jean Krutmann.
Opublikowane w grudniu tego roku wyniki wieloletnich badań, których metaanalizą zajmowali się oni od kilku lat dowodzą, że istnieje możliwość czasowego poniesienia odporności skóry na promienie UV poprzez zwiększenie koncentracji β -karotenu w spożywanych produktach lub suplementach. Niestety wyniki takiej diety możemy potwierdzić dopiero w 10 jej tygodniu. Najwyższą koncentrację osiągamy dopiero po 24 tygodniach.

 

Liczby?

 

Niestety żaden w wyników badań nie określiło wysokości faktora ochronnego nabytego poprzez spożywania beta- karotenu tak, więc jeśli naukowcy nie mieli się, czym pochwalić (gdyby mieli na pewno by to zrobili) nie należy przeceniać tego rodzaju zabezpieczenia skóry przed urlopem. Profesjonalne przygotowanie skóry do urlopu może odbywać się dwutorowo, a więc 10 tygodni (najlepiej 24 tygodnie) przed wyjazdem na słoneczny urlop dbać o to, aby w naszym pożywieniu znalazła się wystarczająca ilość beta-karotenu, 3 tygodnie przed wyjazdem przygotować swoją skórę w solarium, co najmniej 7 wizytami, które należy odbyć według profesjonalnie przygotowanego planu opalania. Nie należy zapominać, że w przygotowaniu skóry do urlopu bardzo duża role odgrywa promieniowania UVB, a więc odpowiedni dobór urządzeń oraz lamp jest.


Bez przesady


Nadmiar beta-karotenu magazynowany jest w przeważającej mierze w tkance tłuszczowej organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli spożyjemy go za dużo, to skóra naszych dłoni i stóp zabarwi się na żółty kolor. Czy więc posiadając taką wiedzę jest on skutecznym zamiennikiem opalania?

 

Syntetyk

 

Zanim sięgniesz po tabletki z beta-karotenem, i uwierzysz w przyswajalność syntetycznego produktu zastanów się czy nie możesz swojej diety wzbogacić w naturalny beta-karoten. Nie trzeba wyników badań, aby udowodnić znacznie lepszą przyswajalność witamin z produktów naturalnych.

 

Natura

 

Źródła karotenu, prowitaminy A, to warzywa i owoce zawierające karotenoidy. Jest ich wiele tak, więc nie musimy ograniczać się codziennego spożywania marchwi, która najszybciej kojarzy się nam z karotenem.

 

Warto pamiętać, że nie tylko czerwone i pomarańczowo-żółte rośliny zawierają, karoteny.


Poza marchwią, dynią, pomidorami, czerwoną oraz żółtą papryką, melonem, owocem mango, nektarynką, śliwką, brzoskwinią, morelą czy też wiśnią spora ilość karotenu znaleźć można w szpinaku, sałacie, brokułach, kalafiorze, cykorii, włoskiej kapuście, jarmużu, liściach buraka, rzepie, gorczycy, groszku, szparagach oraz w endywii.
Beta-karoten podobnie jak witaminy z grupy A jest rozpuszczalny tylko w tłuszczach Jedząc wymienione wyżej warzywa i owoce należy pamiętać o dodaniu tłuszczu. Już niewielka ilość masła lub oliwy tłustego sera umożliwi wchłanianie.
Ważne jest także przechowywanie produktów bogatych w beta-karoten. Suszenie warzyw i owoców w znacznym stopniu obniża aktywność biologiczną karotenoidów, podczas gdy mrożenie pozwala ją zachować. Wyjątek od tej reguły stanowią suszone w odpowiedni sposób śliwki.


Źródła witaminy A: masło, jaja, mleko, wątroba, serce, tłuste mięso i sery


Tematy: