opalaniesolariumo naskontakt

Światło słoneczne a starość

Światłoterapia

Wśród wielu zastosowań terapeutycznych światła widzialnego znajduje się również zapobieganie objawom charakterystycznym dla starości – szczególnie mamy tu na myśli problemy ze snem i chorobę Alzheimera.

 

Światło słoneczne a starość

 

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to – w uproszczeniu – postępująca degeneracja mózgu, której efektem są poważne problemy z pamięcią, jasnym myśleniem i zachowaniem. Ludzie dotknięci chorobą Alzheimera cierpią na poważne zaburzenia dobowego rytmu. Do tego dochodzą problemy związane z trybem życia, jaki narzuca choroba – przedłużające się przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, brak kontaktu ze światłem dziennym, ruchu i ćwiczeń fizycznych.
Typowe dla tej choroby są trudności ze snem. Ludzie, nie mogąc spać, wybierają się często na nocne wędrówki, podczas których dochodzi do zaników pamięci. Chorzy gubią się, co jest powodem wielu kłopotów – zarówno dla nich, jak i członków ich rodzin. Problemem jest również głośne zachowanie się krążących po domu osób, które budzą domowników – wbrew pozorom to przypadłość bardzo uciążliwa.


Do leczenia wyżej wymienionych objawów stosuje się najczęściej środki uspokajające. Jednak ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia, a używanie wiąże się z mnóstwem skutków ubocznych. I tu – podobnie jak w przypadku leczenia depresji – terapia światłem białym jest doskonałą alternatywą dla szkodliwej farmakologii. Światło ustawia na nowo dobowy rytm chorego organizmu. Dzięki światłoterapii osoby chore są bardziej aktywne w ciągu dnia, co ogranicza ilość nocnych wędrówek. Co więcej – terapia wpływa również bardzo pozytywnie na funkcje mentalne ludzi chorych – dotyczy to przede wszystkim wczesnych stadiów choroby Alzheimera.


Trzeba tu zaznaczyć, że termin „światłoterapia” nie musi koniecznie oznaczać naświetleń w warunkach „medycznych”. Po prostu należy zapewnić osobom chorym dostatecznie dużo kontaktu ze światłem dziennym, szczególnie w godzinach porannych.

 

Zaburzenia snu osób starszych

Kiedy ludzie się starzeją, ich rytm dobowy ulega poważnemu zakłóceniu, co jest źródłem problemów ze snem. Objawia się to najczęściej zbyt wczesnym chodzeniem spać i – analogicznie – wstawaniem z łóżka przed wschodem słońca. W ekstremalnych przypadkach pory snu przestają w ogóle zależeć od cyklu dobowego – człowiek zasypia i budzi się o dowolnej porze. Jeżeli godziny snu przypadają na porę dnia, a aktywności – na noc, osoba taka jest całkowicie pozbawiona kontaktu ze światłem dziennym, co może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych.

 

Terapia białym światłem pozwala „zresetować” cykl biologiczny człowieka. Osoby dotknięte problemami ze snem powinny być poddawane naświetlaniu codziennie rano. Jednak w przypadku osób starszych sama terapia światłem może nie wystarczyć. Nie mniej ważne jest odpowiednie ukształtowanie przestrzeni ich życia. Chodzi o to, żeby pomieszczenia, w których przebywają, były odpowiednio doświetlone i jasne.


Tematy: