opalaniesolariumo naskontakt

Nadwaga oraz wzrost zwiększają ryzyko czerniaka!

Mało prawdopodobne, ale jednak prawdziwe. Nawet, jeśli przeciwnicy solarium niechętnie słyszą o takich nowościach i odkryciach musimy o tym napisać. Powodów do powstania zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego, należącego do grupy nowotworów skóry, jest dużo więcej aniżeli moglibyśmy przypuszczać. Poza niedoborami witaminy D3 oraz częstymi poparzeniami słonecznymi, szczególnie w młodości, czynnikiem podwyższającym to ryzyko jest w przypadku kobiet ich wzrost oraz nadwaga. Tego zaskakującego i jakże dziwnego odkrycia dokonali australijscy naukowcy z Instytutu Badań Medycznych w Queensland badając ponad 5.000 kobiet.

 

Wyższe kobiety chorują o 30% częściej na złośliwą odmianę raka skóry aniżeli ich niższe rówieśniczki. Jeszcze bardziej nieciekawie wygląda porównanie szczupłych i otyłych kobiet, które poprzez nadwagę przewyższającą 2 kilogramy podwyższają ryzyko zachorowania na czerniaka aż o 50%. W obydwu przypadkach słońce i opalanie nie odgrywało żadnej roli.

 

„Odkryliśmy podczas badań, że podwyższenie ryzyka zachorowania jest związane również z wiekiem. Ryzykiem tym dotknięte były przede wszystkim kobiety poniżej wieku 50 lat.” - powiedziała kierownik projektu Dr Catherina Olsen, która podczas całego projektu ściśle współpracowała z naukowcami z USA, Kanady, Anglii oraz Włoch.

 

Podobnych odkryć dokonali już wcześniej inni naukowcy w pracach poświeconych nowotworom piersi i jelit. Naukowcy szukają logicznej odpowiedzi kryjącej się za tymi jakże dziwnymi odkryciami. Jako pierwsza nasuwa się teza mówiąca o wpływie hormonów wzrostu na rozwój komórek nowotworowych. Innym, ale równie logicznym faktorem, może być wpływ niektórych elementów znajdujących się w pokarmach spożywanych w okresie dzieciństwa oraz dorastania.

 

Podwyższone ryzyko nowotworu złośliwego skóry u kobiet otyłych (dotyczy również mężczyzn) może być przyczyną typowego dla stale otyłych ludzi braku witaminy D3. Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i odkłada się ona również w tkance tłuszczowej.

 

Źródło: New Zealand Herald (Najpopularniejszy Dziennik Nowej Zelandii)


Tematy: