opalaniesolariumo naskontakt

Promieniowanie UVA – Nie tylko modny temat.

Promienie UVA (320-400 nm), mimo że nie powodują tak szybkich i szkodliwych zmian jak UVB, są od pewnego czasu równie ważne dla kosmetologów. Penetrują one głęboko do skóry i są odpowiedzialne za jej szybsze starzenie się (zmarszczki, ciemne plamy na dłoniach). Liczne badania dowiodły, że nadmiar promieni UVA działa silnie immunosupresyjnie poprzez dezaktywację komórek Langerhansa. Szczególnie niebezpieczne są fale w zakresie 320-340 nm (UVA2), które podczas długich ekspozycji przyczyniają się do uszkodzeń DNA komórek skóry, co może być przyczyną choroby nowotworowej. Pozostała część pasma, tzw. UVA1, jest odpowiedzialna za reakcje uczuleniowe – fotoalergie, ( np. reakcje fototoksyczne po zażyciu niektórych leków). Po rozpowszechnieniu tych faktów coraz więcej firm kosmetycznych zaczęło dodawać do preparatów przeciwsłonecznych filtry UVA oraz podawać na opakowaniu stopień ochrony przed nim (UVA PF, IPD, PPD).

 

Firma Merck wprowadziła na rynek szereg filtrów UVA, do których należą między innymi Eusolex 9020, organiczny filtr rozpuszczalny w olejach, którego zastosowanie może w znaczącym stopniu zapobiegać uszkodzeniom DNA, Eusolex T-2000 nowy filtr na bazie mikronizowanego dwutlenku tytanu, odznaczający się wysokimi wartościami SPF oraz Eusolex T-Olio F jest 30% dyspersją TiO2 w oleju FinSolv, przeznaczoną szczególnie do łączenia z Eusolex’em 9020.

 

Na zakończenie ciekawostka, która już niedługo może całkowicie zmienić nasze podejście do kosmetyków promieniochronnych. Określony faktor SPF mówi nam o możliwości ochrony przed zaczerwienieniem i poparzeniem skóry. Nie ma on jednak bezpośredniego związku z ochroną przed nowotworami. Uszkodzenia DNA komórek skóry są spowodowane mutacją w obrębie genu p53 (hamującego rozwój nowotworu). To odkrycie pozwoliło na wprowadzenie pojęcia faktora ochrony przed mutacją (MPF, mutation protection factor). Dalsze badania potwierdziły tą tezę. Wykazano też, że emulsje o SPF 15 znacząco ograniczały liczbę mutacji w tym genie po ekspozycji na promieniowanie UV. Być może już niedługo kosmetyki promieniochronne będą opisywane przy pomocy faktorów SPF i MPF. Firma MERCK, w ramach Photoprotection Assessment Group (PPAG), prowadzi szerokie badania również nad tym problemem.

 

Źródło: www.merck.de


Tematy: