opalaniesolariumo naskontakt

Słońce może zaoszczędzić 177 miliardów euro!

1:18 – tak wygląda zależność wydatków w stosunku do kosztów, które można zaoszczędzić, podnosząc poziom witaminy D3 w organizmach Europejczyków. Problem niedoboru witaminy D3 w wielu krajach Europy Środkowej i Północnej jest od wielu lat znany, a koszty z nim związane stanowią 17,7% ogólnego budżetu przeznaczonego na służbę zdrowia, rehabilitację i leczenie. Do tego zaskakującego liczbami wniosku doszli naukowcy z USA, Norwegii, Austrii i Niemiec pracujący wspólnie nad międzynarodowym projektem mającym na celu zbadanie zależności naszego zdrowia od poziomu witaminy D3. Wyniki tych badań zwróciły uwagę wielu organizacji zdrowia na całym świecie, szczególnie w krajach, w których służba zdrowia boryka się z problemami finansowymi.


Warto dodać, że witamina D3 jest w ponad 90% produkowana samoistnie w naszej skórze pod wpływem jej ekspozycji na promienie ultrafioletowe z pasma UVB. Promienie te są częścią składową promieni słonecznych oraz lamp w solarium. Tak więc jej produkcja może odbywać się również zupełnie bez kosztów. Kampanie antysłoneczne skierowane zarówno przeciwko słońcu, jak i solarium skutecznie temu jednak w ostatnich latach zapobiegają.


Wspomniane badania bazują na dokładnych i sprawdzonych naukowo statystykach porównawczych, w których porównano nie tylko poziom witaminy D3 w krwi Europejczyków, ale i przyczyny jego powstawania. Jedną z nich jest klimat często uniemożliwiający naturalną syntezę witaminy D w okresie jesienno-zimowym. Słońce w północnej i środkowej Europie świeci w tym okresie zbyt słabo, aby organizm mógł ją syntezować.


Pytanie, które postawili przed sobą naukowcy, brzmiało:


Jak wygląda pośredni i bezpośredni wpływ poziomu witaminy D3 w naszej krwi na stan naszego zdrowia i jak wyglądałaby kondycja zdrowotna w Europie, gdyby podniesiono poziom „słonecznej witaminy” do wartości 40 ng/ml? Jakie poniosłoby to za sobą koszty i jak wyglądałby po odjęciu wynik takiego działania?


Naukowcy spodziewali się już przed przystąpieniem do prac sporych oszczędności, oficjalne wyniki zaskoczyły jednak swą wartością wszystkich, przynosząc projektowi międzynarodowy rozgłos.

Tak wyglądał apel naukowców do europejskich organizacji zdrowotnych ustalających swoje przeszłoroczne budżety:


Na bazie jednoznacznych i udokumentowanych wyników naszych badań byłoby bardzo wskazane, aby wszystkie organizacje zajmujące się zdrowiem w Europie przed ustaleniem swoich wydatków zapoznały się z wpływem „słonecznej” witaminy D3 na zdrowie swoich społeczeństw.

 

Najbardziej zauważalne, pozytywne skutki idące w parze z podniesieniem poziomu witaminy D3 do poziomu 40 ng/ml dotyczą chorób ogólnospołecznych, takich jak nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzyca, osteoporoza, choroby układu oddechowego oraz związane z uzębieniem. 

 

Red. zdrowe-opalanie.pl


Źródło: HighWire PubMed W. B. Grant et al., Estimated benefit of increased vitamin D status in reducing the economic burden of disease in Western Europe, Progress in Biophysics and Molecular Biology, marzec 2009


Tematy: