opalaniesolariumo naskontakt

Słońce może zapobiegać nawrotom MS!

Aktywna forma witaminy D3 w postaci 25(OH)D, produkowana w wątrobie wraz z jej najbardziej aktywnym hormonem 1,25(OH)2D, którego istnienie zawdzięczmy nerkom, jest w stanie zarówno zapobiegać nawrotom stwardnienia rozsianego (MS), jak i wpływać na stopień dokuczliwości tej nieuleczalnej choroby.


Stwardnienie rozsiane (MS - Multiple Sclerosis) to choroba atakująca nerwy w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jej trwające tygodniami ataki pojawiają się i kończą niespodziewanie i stopniowo pogarszają stan chorego, prowadząc w końcu do całkowitego kalectwa. Ponieważ centralny system nerwowy kontroluje cały organizm, objawy mogą pojawić się wszędzie. Typowe oznaki to mrowienie i drętwienie różnych części ciała, pogorszenie wzroku, trudności w mówieniu, bolesne spazmy, utrata koordynacji i równowagi, zmęczenie, osłabienie lub nawet paraliż, brak kontroli nad oddawaniem moczu, infekcje, zatwardzenia, owrzodzenie skóry i głęboka depresja. Nie potrafimy leczyć tej choroby. Standardowe lekarstwa przeciwspazmowe są uzależniające i mają wiele poważnych skutków ubocznych. Na dodatek, na wielu pacjentów po prostu nie działają.

 

Holenderscy naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht, pracujący nad dowodami wpływu witaminy D3 na przebieg choroby MS, uzupełnili swoje wcześniejsze badania o kilka ważnych aspektów.

 

Nowy projekt brał pod uwagę okres 5 lat, w którym 276 pacjentom MS badano krew, ustalając dokładny poziom zawartej w niej witaminy D3. Otrzymany w ten sposób wykres porównano z rozwojem i przebiegiem choroby. U pacjentów ze znacznie wyższym poziomem witaminy D3 przebieg choroby oraz związany z nim dramatyzm były znacznie łagodniejsze. Naukowcy zauważyli w tej grupie pacjentów o wiele mniejszą liczbę nawrotów choroby aniżeli w grupie cierpiącej dodatkowo na niedobory słonecznej witaminy.

 

Holendrzy nie są jednak osamotnieni w swoim stwierdzeniu. Kilka tygodni temu naukowcy z wyższej szkoły medycznej w New Jersey (Nerwark USA), zajmując się od wielu lat szeroko zakrojonymi badaniami porównawczymi, potwierdzili zapobiegawcze działania witaminy D3 również w stosunku do stwardnienia rozsianego. Czy pacjenci dotknięci tą chorobą zostaną poddani słonecznej terapii w celu zachowania jak najwyższego z możliwych poziomu witaminy D3, tego jeszcze nie wiemy, ale życzymy im, aby tak się stało. Wiedząc o tym, że witamina D3 powstaje w ponad 90% w naszej skórze pod wpływem jej ekspozycji na promienie UVB, można byłoby wyposażyć kliniki zajmujące się tą chorobą w profesjonale solaria zaopatrzone w odpowiednie lampy o dużej zawartości UVB. Umożliwiłoby to tym samym lepszą terapię pacjentów w okresach jesienno-zimowych. Warto też dodać, że witamina D3 powstająca samoistnie w naszej skórze podczas opalania, w porównaniu z podawaną syntetycznie lub z pożywieniem, nie może ulec groźnemu w skutkach i odwrotnie działającemu przedawkowaniu.


Red.

Źródła: Association of vitamin D metabolite levels with relapse rate and disability in multiple sclerosis NCBI Vitamin D and multiple sclerosis

 

Definicja choroby: DrNaturaPubMed Cental SAGE Journals Online 


Tematy: